وبلاگ

ایده های تبلیغاتی برای افزایش فروش رستوران

صاحبان رستوران، بخوانند!

Image result for ‫پیشنهاد ویژه غذا‬‎


صاحبان رستوران ها همیشه به دنبال روش های نوین تبلیغات و بازاریابی برای جذب مشتریان جدید به رستوران خود هستند. در این مقاله ایده هایی بیان شده است که صاحبان رستورانها می توانند با توجه به شرایط از این ایده ها برای جذب مشتریان بیشتر به رستوران خود بهره مند شود.


برنامه ریزی ایده های تبلیغاتی نیازمند صرف میزان قابل توجهی وقت و انرژی برای انتخاب بهترین راه است ، اما حتما این کار باعث افزایش سود آوری کسب و کار شما خواهد شد. روش های بسیار زیادی برای معرفی و تبلیغ رستوران وجود دارد. در این مقاله سعی شده روش های مهم تر و کارآمد تر برای کسب سود بیشتر بیان شود که اکثر این شیوه ها به آسانی و با هزینه کمی قابل پیاده سازی هستند.


به کسب و کار های اطراف خود مراجعه کنید

بسیاری از مدیران رستوران ها هرگز به فرصت های بزرگی که در اطراف آنهاست فکر نمی کنند. شرکت هایی که در نزدیکی رستوران قرار دارند حداقل برای وعده ناهار یک فرصت ویژه محسوب می شوند.

Image result for ‫پیشنهاد ویژه‬‎


تعدادی از شرکت ها که در نزدیکی رستوران شما قرار دارند را انتخاب کنید و زمانی را برای ملاقات با مدیر آن شرکت برنامه ریزی کنید. در وقت ملاقات سعی کنید یک ارتباط موثر با مخاطب برقرار کنید و پیشنهاد جذابی در زمینه سفارش غذا به آنها ارائه کنید. می توانید از آنها دعوت کنید تا از رستوران شما بازدید کنند. سپس منو یا بروشوری که از غذا های رستورانتان درست کرده اید را به همراه اطلاعات اشتراک و نحوه ی سفارش در اختیار آنها قرار دهید.پیام های تبلیغاتی را دست کم نگیرید!

Image result for ‫پیامک تبلیغاتی‬‎تبلیغات پیشنهاد های ویژه ای که برای مشتریان آماده می کنید باید حداقل به مدت ۳۰ روز از زمانی که پیشنهاد را ارائه می کنید اعتبار داشته باشد البته ممکن است شما برنامه ویژه ای طراحی کنید که نیاز باشد اعتبار پیامک های تبلیغاتی را کمتر یا بیشتر نمایید. سعی کنید در زمان ارسال پیامک های تبلیغاتی ، با مشتری دوستانه و به گرمی برخورد کنید. آنها غزیبه نیستند ، آنها می توانند در آینده مشتری شما باشند و به شما پول پرداخت کنند. یادتان باشد تنها چیزی که شما برای افزایش فروش رستوران تان نیاز دارید مشتری های بیشتری است که بیشتر از شما خرید می کنند.سعی کنید تبلیغات شما برای مشتری دارای یک پیشنهاد جذاب باشد که حتما او را به رستوران بکشاند ، پیشنهاد تخفیف قابل توجه ، یک غذای ویژه با هزینه مناسب یا دعوت کردن یک فرد معروف در یک تاریخ خاص به رستوران و …. می تواند عواملی باشد که مشتران احتمالی را به رستوران شما بکشاند. دقت کنید ارسال پیامک را اول از مناطق اطراف خود شروع کنید  وحتما باید یک پیشنهاد ویژه و جذاب برای مشتری داشته باشد ، پیشنهادی که مشتری احساس کند اگر از آن استفاده نکند یک موقعیت عالی را از دست داده است.
 


یک پیشنهاد عالی برای جذب مشتری ، یکی بخرید ، دوتا بخوریداگر بتوانید به مشتری پیشنهاد یک درصد تخفیف قابل توجه ارائه کنید ممکن است بتوانید به خوبی مشتری را جذب کنید اما اغلب اوقات مردم تمایلی به محاسبات ریاضی ندارند. می توانید پیشنهاد را به شکلی دیگر مطرح کنید. می توانید به آنها پیشنهاد دهید که با هزینه ی غذای خودشان یکی از نزدیکانشان را هم به رستوران دعوت کنند ، به این صورت که با پرداخت هزینه ی یک وعده غذا ، دو وعده به آنها تحویل دهید. می توانید قیمت غذاهای پرفروشتان را هم در تبلیغات ذکر کنید تا مشتری فکر نکند شما چیزی را گرانتر از عرف به او می فروشید و قرار نیست سرش را کلاه بگذارید. البته ابن پیشنهاد شما باید محدود و برای افرادی خاص باشد که تبلیغتان را به آنها داده اید.

Image result for ‫یکی بخر دوتا ببر‬‎
 اگر چنین پیشنهاد وسوسه انگیزی را به صورت واضح و شفاف به مشتری پیشنهاد کنید ، حتما به شما مراجعه می کند و زمانی که برای اولین بار به رستوران شما مراجعه می کند نوبت هنر نمایی شماست. شما باید در این زمان به گونه ای به او خدمات حرفه ای و عالی ارائه کنید که از آن پس همیشه به رستوران شما مراجعه نماید. البته قرار نیست به مشتری دروغ بگوییم و فقط در همان دفعه اول خدمات عالی به او ارائه کنیم ، بلکه باید سعی شود در اولین مراجعه تصویر بی نقصی در ذهن مخاطب ساخته شود . هیچ اشتباه و کم کاری در اولین مراجعه قابل پذیرش نیست و باعث می شود تا با عدم مراجعه مشتری در دفعات بعد ، هزینه ای که برای جذب مشتری متحمل شده اید بی ثمر بماند.

خدمات شما و همین طور نحوه ی ارتباط با مشتریان باید به گونه ای خاص باشد که مشتریان حاضر باشند چندین کیلومتر را فقط برای اینکه در رستوران شما غذا بخورند ، طی کنند و چشمشان را به روی بقیه رقبا ببندند تا در نهایت باعث افزایش فروش رستوران شما شوند.تحویل رایگان غذا
 

Image result for ‫پیک رایگان‬‎تحویل رایگان و سریع غذا می تواند یکی از دلایل قوی مشتریان غیر حضوری برای انتخاب شما باشد. سعی کنید غذا ها را با کیفیت بالا و سریع به محل مورد نظر مشتری حمل کنید. برای تسویه حساب سعی کنید کارتخوان های سیار به همراه داشته باشید و این نکته را در تبلیغات خود هم منعکس کنید تا مشتری حتی زمانی که پول نقد در اختیار ندارد بتواند به راحتی از شما خرید کند.
اطلاعات مشتریان خود را جمع آوری کنید

سعی کنید شماره موبایل یا ایمیل مشتریان خود را جمع آوری کنید. اگر اطلاعات تماس مشتریان را در اختیار داشته باشید در زمان های خاص می توانید پیامی برای مشتریان ارسال کنید یا فرصت ها و پیشنهادهای ویژه را به آنان اطلاع دهید. سعی کنید همیشه اطلاع رسانی ها را به گونه ای انجام دهید که مشتری هم زمان کافی برای هماهنگ کردن برنامه هایش داشته باشد و هم اینکه پیام شما را فراموش نکند.


در صورتی که از ایمیل یا شبکه های اجتماعی برای پیام رسانی استفاده می کنید ، حتما به یاد داشته باشید که تصاویر با کیفیت و جذاب غذا و نوشیدنی هایی که پیشنهاد می دهید را برای مشتری ارسال کنید.  شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه داشتن یک صفحه خوب در شبکه های اجتماعی اینجا کلیک کنید و راه های افزایش فروش رستوران از طریق اینستاگرام را بیاموزید.


جشنواره غذا برگزار کنید

Image result for ‫جشنواره غذا‬‎می توانید هر از چند گاهی یک شب را به پخت یک سری غذا های خاص اختصاص دهید و مشتریان را برای آن جشنواره دعوت کنید. مثلا می توانید یک بار جشنواره غذاهای جنوبی یا شمالی یا غذاهای ایتالیایی ، مکزیکی ، هندی و این چنینی برگزار کنید. علی الخصوص اگر مشتریان شما جوان هستند ، به شدت می توانید از این فرصت استفاده کنید. این رویداد باعث ایجاد یک ویژگی خاص برای رستوران شما می شود ، مشتریان شما می توانند هر چند وقت یکبار شاهد جشنواره هایی باشند که باعث می شود غذاهای جدیدی در رستوران شما سرو شود. حتی می توانید در پایان از مشتریان در مورد بهترین غذا سوال کنید و پخت غذای انتخاب شده را بعد از جشنواره هم ادامه دهید.

شما برای اینکه بتوانید به رستورانی فوق العاده تبدیل شوید ، باید علاوه بر اینکه غذاهای عالی در اختیار مشتری قرار می دهید ، ویژگی های منحصر به فردی را در ذهن مشتری برای خودتان ثبت کنید. رویداد های اجتماعی می توانند فوق العاده سریع رستوران شما را معروف و محبوب نماید. بعد از برگزاری یک جشنواره غذا شما خواهید دید چطور این روش جذاب تا مدت ها باعث افزایش فروش رستوران شما و شلوغ شدن رستورانتان می شود. یکی از مزایای این روش این است که نام رستوران شما را بر سر زبان ها می اندازد.

اینگونه مخاطب هدف خود را بهتر بشناسید

یکی از ابتدایی‌ترین قدم‌های بازاریابی این است که مخاطب هدف خود را شناخته و سپس راهکارهایی برای هدفگیری آنها پیدا کنید. افراد خبره در بازاریابی، معتقدند که اگر تصمیم دارید که همه قشری را هدف بگیرید، مشخصا پیام تبلیغاتی شما به هیچ فردی انتقال نخواهد یافت. زیرا افراد با هم تفاوت‌های بسیاری دارند و به همین دلیل، هر کدام انتظار متفاوتی از شما خواهند داشت:

Image result for ‫مخاطب هدف در تبلیغات‬‎

در ادامه به ۱۰ سوال می‌پردازیم که با دانستن جواب‌های آنها، راحت‌تر مخاطب هدفتان را تشخیص خواهید داد:

Image result for ‫مخاطب هدف در تبلیغات‬‎

۱) انتظار انجام چه عملی از مخاطب هدف خود دارید؟

 • خرید محصول یا خدمات
 • داوطلب شدن برای یک رویداد
 • کمک‌رسانی مالی به کمپانی شما

۲) انتظار دارید که کدام گروه‌های جمعیتی عمل مورد نظر شما را انجام دهند؟

Image result for ‫مخاطب هدف در تبلیغات‬‎

 • رده سنی
 • جنسیت
 • وضعیت اقلیمی
 • سطح درآمد
 • میزان سطح تحصیلات
 • وضعیت اشتغال

۳) آنها چگونه تفکر می‌کنند؟

Image result for ‫مخاطب‬‎

 • ویژگی‌های شخصیتی
 • نگرش‌های آنها
 • ارزش‌های آنها
 • علاقمندی‌ها/تفریحات
 • سبک زندگی
 • رفتارهای آنها

۴) نیاز، چالش و محرویتی که آنها با آن روبه‌رو هستند؟

جواب این سوال به شما کمک می‌کند تا تصمیمات استراتژیک برای خدمات و محصولات خود بگیرید و احتمال اینکه سراغ شما بیایند، افزایش پیدا کند.

Image result for ‫خلاقیت در ارائه کالا‬‎

۵) چگونه ایده، محصول یا خدمات شما به افراد کمک می‌کند؟

 • چه مشکلاتی توسط محصول شما حل شده‌است؟
 • آیا زندگی را آسان‌تر کرده‌است؟
 • چه چیزی در آن به مردم انگیزه می‌دهد که برایش هزینه پرداخت کنند؟

۶) چه چیزی سبب می‌شود که عمل مورد نظر شما را انجام دهند؟

Image result for ‫نگه داشتن مشتری‬‎

برای خدمات جدید، ارائه نسخه آزمایشی روی فروش شما تاثیر می‌گذارد و اگر تجربه مخاطب شما خوب باشد، مشخصا برای خرید خدماتتان به شما باز می‌گردد. در این نمونه، دقیقا سمت موردی رفتیم که مخاطب با استفاده ۳۰ روزه، متوجه شود که به این محصول نیاز دارد!

۷) آیا در حال حاضر، آنها از خدمات و محصولات کمپانی شما استفاده می‌کنند؟

اگر مخاطبان هدف شما در حال حاضر از دیگر سرویس‌های شما استفاده می‌کنند، مسیر راحت‌تری پیش رو دارید و راحت‌تر می‌توانید آنها را جذب کنید. در غیر این صورت مراحل برای شما پیچیده‌تر می‌شود.

۸) به چه رسانه‌هایی علاقه دارند؟

Image result for ‫رسانه های اجتماعی‬‎

 • شکبه‌های تلویزیونی
 • شبکه‌های رادیویی
 • نشریات
 • وب‌سایت‌ها
 • شبکه‌های اجتماعی

۹) در آخر لازم است که به این سوال پاسخ دهید: آیا مخاطب هدف خود را درست انتخاب کرده‌اید؟

Image result for ‫هدف‬‎

اگر جواب سوال آخر شما بله باشد، راحت می‌توانید به انتخاب کانال‌های مورد نظرتان برای بازاریابی بپردازید و در قدم بعدی برنامه‌ریزی را انجام دهید.

راهکارهایی برای جذب بیماران جدید از طریق تبلیغات

Image result for ‫جذب بیمار‬‎

بیماران فضای مجازی را شما درمان کنید!

روی آوردن دندان‌پزشکان به تبلیغات اینترنتی، ۲ دلیل دارد. اول اینکه در حال حاضر، افراد به موتورهای جستجو مانند گوگل به عنوان یک منبع اطلاعاتی اطمینان می‌کنند. دوم اینکه بسیاری از آن‌ها، از طریق شبکه‌های اجتماعی، از دوستانشان می‌خواهند متخصصین مورد نیازشان را به آن‌ها معرفی کنند. بنابراین، ضروری است که شما هم دست به کار شوید و برای ساختن برند خود در دنیای مجازی و حقیقی وقت بگذارید.
حال بیایید راه‌های مختلف تبلیغات اینترنتی که می‌توانید از طریق آن‌ها بیماران بیشتری را به مطب خود بخوانید را با هم بررسی کنیم.

سایت بهینه داشته باشید

Image result for ‫سایت کلینیک دندانپزشکی‬‎

حال اگر شما یک سایت دارید، بدانید که گوگل به دنبال این است که موضوع آن چیست؟ بنابراین اگر پس از ماه‌ها، هنوز بر صفحه اول سایتتان عبارت «خوش آمدید.» یا «کلینیک دندان‌پزشکی…» نقش بسته باشد، نباید انتظار داشته باشید با افرادی که سایت خود را با آخرین اطلاعات دندان‌پزشکی به روز می‌کنند رقابت کنید. البته این طبیعی است، چون شما دندان‌پزشک هستید و بهینه‌سازی سایت را در دانشگاه نیاموخته‌اید، پس خوب است که در این مورد از کارشناسان مربوطه کمک بخواهید.

اطلاعات سایتتان را تغذیه کنید
Image result for ‫سایت‬‎
انسان ذاتاً تشنه دانستن است. مخصوصاً اگر پای موضوعات پیچیده‌ای مانند دندان‌پزشکی درمیان باشد. از آنجایی که افراد به‌ندرت وقت و تمایل خواندن متون طولانی علمی را دارند، خوب است که شما به شیوه‌ای قابل هضم این اطلاعات را به آن‌ها ارائه بدهید. برای این کار می‌توانید راهکارهای زیر را به کار ببندید:


۱.اینفوگرافیک
اینفوگرافیک‌ها، بیشترین حجم اطلاعات را در کمترین فضای ممکن برای افراد به نمایش می‌گذارند. شما می‌توانید بسیاری از اطلاعات دندان‌پزشکی را از این طریق به بازدیدکنندگان سایتتان ارائه بدهید و درضمن، این شیوه، راه بسیار خوبی برای افزایش دادن بازدیدکنندگان سایت شما است.


۲.ویدئو
به اشتراک گذاشتن ویدئو در یوتیوپ [و یا آپارات]، شیوه خوبی برای نشر دادن فعالیت‌های دندان‌پزشکی شما در فضای مجازی است. چرا که به این طریق، شما می‌توانید کارهای کلینیکی منحصر به فرد خود را به مخاطبین نشان بدهید. اگرچه این کار قدری وقت و انرژی از شما می‌گیرد، اما ترافیک مراجعات به سایتتان را بسیار زیاد خواهد کرد. استفاده از موضوعاتی که با کلمه «چگونه…» شروع می‌شوند، باعث می‌شود بازدید از ویدیوی شما افزایش یابد. همچنین قرار دادن ویدیو در سایت، به SEO کمک می‌کند.

بازدیدکنندگان محلی را جذب کنید
Image result for ‫جذب مشتری‬‎
اگر شما نام خود را در لیست کسب و کار محلی گوگل و Bing وارد نکرده‌اید، بدانید که این یک الزام است. خبر خوب این است که این سرویس‌ها، رایگان هستند و اطلاعاتی که شما در آن‌ها وارد می‌کنید، در جستجوی افراد بر روی نقشه به نمایش درمی‌آید. موضوع مهم دیگر، این است که در سایت خود ترتیبی اتخاذ کنید که اطلاعات تماس و آدرس ایمیل افرادی که به سایت شما رجوع می‌کنند را جمع‌آوری کنید تا با آن‌ها در ارتباط باشید.

 

پول بدهید تا برنده شوید!
Image result for ‫خرج کردن‬‎
آسان‌ترین راه برای اینکه در صفحات اول جستجوهای گوگل قرار بگیرید، این است که برای بهینه کردن سایت خود پول پرداخت کنید. مهم‌ترین عواملی که باعث می‌شوند سایت شما بهینه شوند، استفاده از کلمات کلیدی مناسب و انتخاب موقعیت جغرافیایی صحیح است. چرا که بیماران، پزشکانی که نزدیک به محل زندگی خود هستند را جستجو می‌کنند. در ضمن، برای مثال اگر شما یک ارتودنتیست هستید، نیاز به بیمارانی ندارید که عبارت جرم‌گیری را جستجو می‌کنند.
اگر خودتان نویسنده خوبی نیستید، از نویسندگان حرفه‌ای کمک بگیرید. این روزها بسیاری از افراد در اینترنت به دنبال اطلاعات علمی هستند و اگر این اطلاعات در سایت شما موجود باشد، احتمال جذب آن‌ها به مطبتان هم به وجود می‌آید.

شبکه‌های اجتماعی را به کار بگیرید
Image result for ‫شبکه اجتماعی‬‎
شبکه‌های اجتماعی در صورتی که در آن‌ها به دنبال این باشید که ببینید دیگران چه می‌کنند و چه اطلاعاتی انتشار می‌دهند، فقط وسیله‌ای برای اتلاف وقت هستند، اما اگر اطلاعات مربوط به حرفه خود را در این شبکه‌ها با دیگران به اشتراک بگذارید و امکانی برای پرسش و پاسخ با بیماران فراهم آورید، احتمال جذب بیماران جدید به مطب را ایجاد کرده‌اید.

پروفایل منحصربه فرد داشته باشید


Image result for ‫شبکه اجتماعی‬‎
حتی اگر نمی‌خواهید در شبکه‌های اجتماعی به روز باشید، حداقل اطمینان حاصل کنید نامی که در فیس‌بوک و توئیتر برای کلینیک خود انتخاب کرده‌اید، مشابه دندان‌پزشک دیگر نباشد تا این شانس خود را هم از دست ندهید.

ارسال پیامک هدفمند
Image result for mahansms

یکی از ارزان ترین و سریع ترین راه تبلیغات ارسال پیامک است، ارسال پیامک در صورتی با نتیجه عالی روبرو میشود که گروه مخاطب هدف را بشناسید، اینگونه علاوه بر بهینه هزینه کردن برای کسی ایجاد مزاحمت نمیکنید.
به طور مثال اگر برای کلینیک دندانپزشکی خود نیاز به دندانپزشک مجرب داشته باشید، بهترین راه و گروه هدف و پر بازده بانک شماره موبایل دندانپزشکان شهرستان و تهران ماهان است.

دیگر برای خرید و فروش سهام و یا ملک پزشکی نیاز به زمان زیادی ندارید، کافیست بانک اطلاعاتی کامل و مناسبی در دست داشته باشید!
برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

خرید و فروش سهام پزشکی به تفکیک تخصص

 

اگر میخواهید اول شوید، حتما بخوانید!

شاید گمان کنید «اولین بودن» آسان است و کافیست اولین باشید تا بدون هیچ مشکلی به موفقیت برسید. باید بدانید اینطورها هم نیست. هر کاری سختی‌های خودش را دارد و حتی اگر نوآور و در صنعتی اولین باشید ممکن است بدجور شکست بخورید. در این مقاله به شما می‌گوییم چطور با استفاده‌ از مزیت‌ رقابتی کسب‌وکارتان به عنوان اولین در بازار، از چنین سرنوشتی اجتناب کنید.

کارآفرین‌های بسیاری درباره‌ی پیشرو بودن در صنعت سخن می‌گویند اما عده‌ی کمی از آنها واقعا مفهوم اولین بودن را می‌دانند. اگر یک کسب‌وکارِ پیشرویِ زیرک نباشید و ندانید چگونه از مزیت رقابتی اولین بودن استفاده کنید، هرقدر حرف بزنید آب در هاون کوبیدن است.
گاهی وقت‌ها برخی بیشتر از اینکه بر مزیت‌های اولین بودن تأکید کنند، دلایلی برای توجیه‌ اولین نبودن می‌آورند. کارآفرین‌های پیشرو‌ و کسب‌وکارهای‌شان اغلب هیچ الگویی برای پیشروی ندارند؛ اگر استراتژی و برنامه‌‌ی مناسبی برای بهره‌برداری از نوآوری‌تان با کنار زدن رقبا و توانایی پیشروی و حفظ موقعیت‌تان را نداشته باشید، مانند این است که شما میز غذا را بچینید و بدون اینکه لقمه‌ای نصیب‌تان شود دیگران غذا را تمام کنند.

Image result for ‫برنده شدن‬‎
 

دشواری‌های اولین بودن دلایل مختلفی دارد. نیاز به شناخت یک بازار جدید و مشتری‌هایش دارید که کشف و شناسایی آنها هزینه‌بر، زمان‌بر و غیرقطعی است. بدون دانستن اینکه باید بر کدام خواسته و نیاز مشتری سرمایه‌گذاری کنید، چگونه کارها را انجام بدهید و اینکه ظرفیت تولید و تحویل‌تان چقدر است، پاسخگویی سریع به خواسته‌ها و نیازهایِ متغیرِ مشتریان دشوار است. همچنین برای شکل‌دهی بازارتان باید به برخی سرمایه‌گذاری‌ها و استانداردها (مثل دسترسی ۲۴ساعته) متعهد باشید، شما باید تعهداتی را به عهده بگیرید که رقبای دنباله‌روی شما نیازی به قبول و انجام آنها نخواهند داشت.
همانطور که می‌بینید شرایط دلگرم‌کننده‌ای نیست و تازه اشاره‌ای به این نکردم که تقلید کردن از شما و شکستن قیمت‌ها چقدر برای رقبا ساده است و مشتریان خیلی راحت رقبای‌تان را جایگزین شما می‌کنند.
با این حال تلاش برای بهره بردن از مزیتِ اولین بودن غیرمنطقی نیست. در این مسیر عوامل زیادی مشخص می‌کنند چطور یک کارآفرین پیشرویِ باهوش و موفق خواهید بود.
اگر می‌خواهید پیروز این مخاطره‌جویی باشید از توصیه‌های زیر غافل نشوید.

کوچک باشید و زیبا

کوچک بودن مزیت است

ورود ناگهانی و سریع کسب‌وکارها اغلب موفقیت‌آمیز است زیرا رقبای بزرگ بازار تمایلی ندارند به سرعت این کسب‌وکارها را ببلعند و یا اینکه با موانع قانونی مواجه‌اند، شاید هم درباره موفقیت مالی آن تردید داشته باشند. برای سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ مدتی طول می‌کشد تا یک رقیب جدید را شناسایی، ارزیابی و روش مناسبی برای پاسخ به تهدیدها پیدا کنند به ویژه وقتی بازیگرِ جدیدی در گوشه‌ای دوردست از بازار نمایان می‌شود.

هرچه بیشتر بهتر
Image result for ‫رقابت‬‎

با افزایش تولید و کارآمدی منابع و امکانات‌تان صرفه به مقیاس(کاهش هزینه‌ی متوسطِ تولید هر واحد کالا به‌ازای افزایش حجم تولید) کار خودش را می‌کند. مهم‌تر از آن در بازارهای کوچک رقبای بالقوه‌ احتمالا به دلیل ناتوانی در جذب مشتریِ کافی و در نتیجه‌ی آن عدم بهره‌گیری از مزیت رقابتی صرفه به مقیاس راهِ دشواری برای رقابت با شما در پیش خواهند داشت.

من پیشکسوت این کارهستم و تو تازه‌کار

در کنار صرفه‌جویی در هزینه‌ها، هرچه بیشتر از فعالیت‌تان بگذرد و بیشتر به مشتریان خدمت کنید، دانش و کارایی شما بیشتر می‌شود. چالشِ پذیرفته شدن، نیازمندی‌های قانونی، امنیت و مسائل مربوط به محرمانگی کار را برای تازه‌واردها دشوار می‌کند.

ماند-گرایی یک مزیت رقابتی است

وقتی جایگزین کردن محصول برای مشتری (حتی با محصول باکیفیت‌تر) هزینه‌بر و وقت‌گیر باشند، هر کس زودتر خود را به مشتری برساند، برنده است. هزینه‌ی بالای جایگزینی معمولا در چند حالت رخ می‌دهد:

 • ۱. محصول گران‌قیمت و با طول عمر بالا باشد
 • ۲. خریدار مجبور باشد سرمایه زیادی صرف کند
 • ۳. جست‌وجو و ارزیابی جایگزین‌های جدید وقت‌گیر و هزینه‌بر باشد
 • ۴. خریدار باید وقت و هزینه‌ی زیادی صرف یادگیری (کار با محصول) کند

برند شما را پیش از اینها شناخته‌اند

امروزه بسیاری از مشتریان نمی‌توانند محصول یا خدمتی را که نیاز دارند، پیش از خرید و استفاده، ارزیابی کنند. بنابراین مشتریان عادت کرده‌اند به ویژگی‌هایی مانند ارزشِ برند و قدمتِ کسب‌وکارها تکیه کنند و ارزش و اعتبار آن را معادل کیفیت و ماندگاری محصول‌ می‌دانند.

تأثیر اقدامات افزایش‌دهنده‌ی مشتری
Image result for ‫رقابت‬‎

کسب‌وکارهای پیشرو می‌توانند از مزیت تک بودن و از افزایش چشمگیر ارزش ناشی از رشد تعداد مصرف‌کنندگان بهره ببرند. این ناشی از قانون ارزش فزاینده‌ی شبکه‌ها (قانون متکالف) است. محصولات این چنینی فشار زیادی برای رعایت استانداردها به بازار تحمیل می‌کند که باعث حرکت بازار به سوی پذیرشِ قویِ عمومی می‌شود. چه فایده‌ای دارد که شما تنها دارنده‌ی دستگاه فکس باشید درحالی‌که کسی وجود ندارد که برایش فکس ارسال کنید! از زمان از دور خارج شدن نوارهای بتامَکس به این دلیل که سونی از دادن امتیازِ ساختِ آن به شرکت‌های دیگر خودداری کرد، خیلی نمی‌گذرد. تولیدکننده‌های دیگر جایگزین‌های دیگری برای بتامکس معرفی کردند که اتفاقا قلب و ذهن مصرف‌کنندگان را از آن خود کرد.

درماندگی مشتری چیز بدی نیست

Image result for ‫رقابت‬‎

وقتی خریداران با پیشنهادهای رقابتی مواجه می‌شوند در واقع با قیمتی ویژه در زمانی محدود و دشواری‌های دیگری در ارزیابی روبه‌رو هستند. برای رهایی از این مشکل گاهی اوقات خریداران از الگوهای تأثیرگذار که معمولا اطلاعات بهتر و کامل‌تری دارند پیروی می‌کنند، چنین الگوهایی معمولا با رهبران بازار معامله می‌کنند. بر اساس چنین تحلیلی این عقیده که «هیچ کس از خریدن محصولات آی‌بی‌ام ضرر نمی‌کند» باور رایجی است.

دست که زیاد شد، کار بی‌ارزش می‌شود
Image result for ‫رقابت‬‎

کسب‌وکارهای پیشرو از مزیت رقبای کمتر برخوردارند که نیاز به تبلیغات و کانال‌های توزیع را کاهش می‌دهد. با اشباع بازار و افزایش رقابت برای جلب توجه مشتریان، تبلیغات اثر‌گذاری کمتری دارد و افزایش آگاهی و حساسیت مشتری و داشتن جای ثابت در قفسه‌ی فروشگاه‌ها گران‌تر و دشوارتر می‌شود. کسب‌وکارهایی که دیرتر وارد بازار می‌شوند مجبورند به سهم کوچک‌تری از بازار قانع شوند یا دامنه‌ی عرضه‌ی خود را با استفاده از واسطه‌ها و توزیع‌کنندگان افزایش بدهند.

قیمت همین است

کسب‌وکارهای پیشرو این فرصت را دارند که بهترین موقعیت را در بازار از آنِ خود بکنند و در نتیجه فرصت‌ِ توسعه و تنوعِ تولید با قیمت پایین‌تر و مقاومتِ رقابتی کمتر برای آنها مهیاتر است. قیمت‌های بالایی که مشتریانِ نخستین حاضر به پرداخت آن هستند (حتی بدون اثر قدرتمند تعریفِ زبانی)، حس تأیید و رضایت را به دیگران القا می‌کند و باعث افزایش تقاضا می‌شود.

بهترین‌ها را پیش از دیگران جذب کنید
Image result for ‫جذب مشتری‬‎

در هر بازاری نمایندگان و کانال‌های توزیع با کارکرد و کیفیت‌های گوناگونی وجود دارند. وقتی شما بهترین‌ها را جذب کنید، رقبای‌ دنباله‌رو شما باید با آنچه باقی مانده کار کنند درحالی‌که همیشه با شما مقایسه می‌شوند. گاهی در برخی بازارها تعداد همکاران استراتژیک و کارآمد آنقدر محدود است که تنها باید اولین باشید تا از آنها بهره ببرید.

اولین‌ها پیش از همه بازی می‌کنند
Image result for ‫جذب مشتری‬‎

وقتی در بازار اولین باشید فرصت ارزیابی، انتخاب و کنترل منابعِ محدود، جایگاه‌های عرضه، وب‌سایت‌ها، فروشگاه‌ها، تأمین‌کنندگان و امکانات دیگر را از جمله کارکنان کلیدی خواهید داشت؛ این در تعیین قیمت و هزینه‌های کسب‌وکار مؤثر است. وقتی محصول یا خدمتی نو را عرضه می‌کنید، در آغازِ کار می‌توانید منابع و امکانات را با قیمت کمتری به دست بیاورید زیرا فروشندگان (یا اجاره‌دهندگان) از ارزش دارایی‌شان و افزایش تقاضای آن در آینده بی‌خبرند.

شما استاندارد را تعیین می‌کنید

امکان تعریف، کنترل و بهبود پیوسته‌ی محصول یا خدمت مزیتی است که نمی‌توان قیمتی بر آن گذاشت. دستگاه‌های نظارتی رسمی و دولتی با محدودیت‌هایی که دارند همیشه قادر به نظارت بر تولیدات صنایع گوناگون نیستند بنابراین اگر باهوش باشید و به سرعت از فرصت استفاده ‌کنید، هر استانداردی تعریف کنید تبدیل به معیار می‌شود.

مزیت‌ کمبود منابع همچنان ادامه دارد

محدودیت‌ها و کمبودِ منابع سازمان‌های نظارتی خواسته یا ناخواسته به نفع اولین‌هاست. با افزایش درخواست‌ها، کسب‌وکارهای جدید و پیشنهادهای رقابتی در بازار، زمان، امکانات و حوصله‌ی مؤسسات و اداره‌های نظارتی برای بررسی این موارد به سرعت کاهش می‌یابد. این مسئله در مورد تأمین‌کنندگان و دیگر بازیگرانِ بازار هم صدق می‌کند. در نتیجه کسب‌وکارهای جدید برای ورود موفقیت آمیز و حفظ ارتباطشان با بازیگران مؤثرِ بازار باید هزینه‌ی بیشتری بپردازند. همزمان هزینه‌ی دریافت مجوز‌ها، دسترسی به اشخاص و خدمات مهم و ابزارهای اطلاعاتی بی‌مانند برای کسب‌وکارهای تازه‌وارد افزایش می‌یابد.

می‌توانید پول ذخیره کنید
Image result for ‫درماندگی مشتری‬‎

در آغاز اشتباهات زیادی خواهید داشت. با این حال وقتی اولین باشید به دلیل نو، بدیع و کمیاب بودن محصول‌تان می‌توانید برای مدتی معین حاشیه‌ی سودِ‌ بیشتری داشته باشید که به شما امکان ذخیره‌ی نقدینه را برای روز مبادا و مبارزات آینده‌ می‌دهد. مثلا به پشتوانه‌ی این پولِ ذخیره شده می‌توانید در صورت نیاز قیمت‌های‌تان را بشکنید تا رقبای بالقوه را دلسرد و از ورودشان به بازار جلوگیری کنید.

راهکار تبلیغاتی، بهترین راه کدام است؟


راهکار تبلیغاتی شما چیست؟

امروزه دیگر همه کسب و کارها به دنبال پر رنگ کردن حضورشان در فضای مجازی هستند. همه خوب میدانند که میلیون ها کاربر آنلاین دیگر به جای راه رفتن در خیابان های شهر، از این وب سایت به وب سایت دیگر می روند و تبلیغات و حضور آنها در فضای مجازی با افزایش مشتریان، فروش و درآمد رابطه مستقیمی دارد. اما بزرگترین سوال همه امروز این است که در کجای اینترنت تبلیغ کنیم و راهکار تبلیغاتی شما چیست؟

اطرافیان شما پاسخ های متفاوتی برای این سوال بزرگ دارند:
 

یکی شما را به طراحی وب سایت حرفه ای هدایت میکند. دیگری میگوید SEO راهکار بهتری برای دیده شدن است. دوست دیگری سایت های آگهی را تجربه بهتری می داند.

اما شما به دنبال سرویسی هستید که به راحتی با اطلاعات خودتان سرویس تبلیغات آنلاین خود را مدیریت کنید. بنابراین به سراغ معتبرترین راهکارهای تبلیغات  می روید و قطعا یکی از آنها تبلیغات پیامکی است. راهی که شما میتوانید با هر بودجه ای در آن تبلیغ کنید. از یک ریال تا صدها میلیون ریال! ما در این نوشته سعی میکنیم تا شما را با نکاتی مهم در مدیریت کمپین های تبلیغاتی تان و همینطور راهکار تبلیغاتی مناسب آشنا کنیم.

چکار باید بکنید :

 • سعی کنید از راهکارهای تبلیغاتی استفاده کنید که پیام تبلیغاتی شما را در گستردگی زیادی نمایش دهند. نمایش بیشتر بنر شما، بازدید بیشتر از کسب و کار شما خواهد بود.
   
 • از شبکه هایی که گزارش های روشن و شفاف میدهند استفاده کنید. شما اطلاعات و گزارش های جامع روزانه ای را در شبکه تبلیغات شامل تعداد نمایش بنر، تعداد کلیک ها ، انواع کلیکها، نام وب سایت های مرجع، نسبت نمایش به کلیک، و ده ها آمار دیگر که شمارا در مدیریت کمپ تبلیغاتی تان کمک میکند، دریافت میکنید.
   
 • ابزار تبلیغاتی که از آن استفاده میکنید بشناسید. تبلیغات متنی با تبلیغات تصویری تاثیرات متفاوتی دارند. پیام تبلیغاتی شما باید خلاقانه بر اساس نوع ابزار طراحی گردد.
   
 • با انواع هزینه های تبلیغاتی آشنا باشید. آیا شما به خاطر نمایش هزینه میدهید یا به ازای هر کلیک؟ حتما برای کمپ خود بودجه حداکثر روزانه تعریف کنید تا هزینه های کمپ خود را کنترل کنید.
   
 • تجربه بزرگترین مزیتی است که شما در هر کمپین بدست می آورید. شاید حتی ارزش آن از مشتریان بدست آمده هم بیشتر باشد. شروع کمپین را با هزینه کم انجام دهید. پیام های تبلیغاتی و بودجه روزانه خود را تغییر دهید تا بهترین آنها را پیدا کنید. سپس بودجه کمپ را به میزان دلخواه افزایش دهید.
   
 • سعی کنید کمپ تبلیغاتی شما حاوی پیام جذاب باشد. پیشنهادهای جذاب مانند تخفیف میزان بازدید کنندگان سایت شما را به شدت افزایش میدهند.
   
 • سطح انتظار خود را غیر معمول افزایش ندهید. قرار نیست شما چند روز تبلیغ معجزه ای را تجربه کنید.

راهکار تبلیغاتی شما چیست؟
Image result for ‫راهکار تبلیغاتی‬‎

در این قسمت به برخی مدل‌های فعلی تبلیغات اینترنتی اشاره می‌کنیم :

تبلیغ وب‌سایت : سرمایه گذاری در این روش برای کسب ترافیک و برندینگ کسب و کار می‌تواند صورت بگیرد.

ارسال پیامک خبرنامه : در این روش با سرمایه گذاری بر روی مخاطبان وفادار معرفی محصول و برندینگ صورت می‌گیرد.

ارسال پیامک گروهی : در این راهکار خدمات و محصولات اغلب با المان‌های گرافیکی به گروهی از مخاطبان ارسال می‌شود.

برگزاری وبینار آموزشی : با ارایه یک کلاس به صورت آنلاین و رایگان امکان جذب مخاطب هدف و دریافت اس ام اس برای استفاده در اس ام اس مارکتینگ فراهم می‌شود.

انتشار کتاب‌های الکترونیکی : با انتشار کتاب‌های در زمینه صنعت خود و ارایه اطلاعات تماس در کتاب می‌توانید مخاطب هدف خود را داشته باشد. سرعت این روش نسبت به بقیه روش‌ها کندتر است.

شبکه‌های اجتماعی : استفاده از ظرفبت شبکه‌های اجتماعی برای معرفی و تبلیغ محصول و خدمات یک راه حل عالی و ارزان به شمار می‌رود.

ارایه اپلیکیشن موبایل : با توجه به نوع کسب و کارتان می‌توانید یک برنامه موبایل برای معرفی برند و ارتباط با مخاطبین خود در نظر بگیرید.

  

در پایان یادآور میشویم که “متوقف کردن تبلیغات برای کاهش هزینه ها، مانند نگه داشتن عقربه های ساعت برای افزایش وقت است”